Menu Content/Inhalt
Home arrow Triglav arrow Szlaki
Szlaki na Triglav
Na szczyt Triglava prowadzi kilkanaście szlaków. Najbardziej znane i najczęściej wybierane są trasy od strony południowej (Bohinj i Pokljuka) oraz od strony północnej (Mojstrana i Vrata). Szlaki te są o zróżnicowanym stopniu trudności, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Szukający łatwiejszego podejścia zazwyczaj podchodzą i schodzą od strony Doliny Bohinj. Osobom z odpowiednim doświadczeniem pewnie bardziej przypadnie do gustu trudniejsze wejście od strony północnej i łagodniejsze zejście na stronę południową. Trasa zachodnia z wioski Trenta, w dolinie Sočy, jest stroma i mało uczęszczana, głównie ze względu na spory dystans, jaki trzeba pokonać, co nie znaczy, że nie warta jest tego wysiłku. Większość szlaków wymaga jednego lub dwóch noclegów w schroniskach.

Szlak: Triglavski Dom - Triglav Drukuj Poleć znajomemu
Czas przejścia - 1 h.
Trasa bardzo trudna.
Szlak ten to najkrótsza, lecz niestety również najbardziej popularna droga na szczyt. Konsekwencją tego są "zatory”, jakie powstają na wąskiej ścieżce poprowadzonej wschodnią granią Triglava. W efekcie podany czas może się zwiększyć. Szlak jest bardzo dobrze zabezpieczony. Na jego większej części poprowadzona jest stalowa lina, do której można się wpiąć, jeżeli dysponujemy odpowiednim sprzętem, dużo jest też stalowych kołków i klamer.
Od schroniska Triglavski Dom wyraźną ścieżką biegnąca zakosami pod ścianę Małego Triglava. Następnie dobrze  ubezpieczoną, mocno eksponowaną drogą ostro w górę na jego wierzchołek, tuż, przed którym z lewej strony dochodzi szlak z Domu Planika. Ze szczytu Małego Triglava szlak poprowadzony wąską granią (uwaga na mijanki) schodzi łagodnie w dół, aby na koniec ostro wznieść się i w dużej ekspozycji wyprowadzić nas na szczyt. 
 
Szlak: Dom Planika - Mali Triglav - Triglav Drukuj Poleć znajomemu
Czas przejścia - 1:30 h (na Mali Triglav ok. 1 h).
Trasa trudna.
Ścieżką poprowadzoną najpierw przez piargi, później po skałach, łagodnie dochodzimy do żlebu w południowej ścianie Małego Triglava. Ubezpieczony łańcuchem odcinek wyprowadza nas na południowe ramię tego szczytu. Stąd w lewo na grań, gdzie, co kawałek możemy skorzystać ze stalowych lin lub kołków, które ułatwią nam wspinaczkę na Mały Triglav. Tuż przed jego szczytem z prawej strony dochodzi szlak z Triglavskiego Domu. Dalsza cześć drogi ze szczytu Małego Triglava prowadzi wąską granią ubezpieczoną liną, najpierw lekko, w doł a później stromo skalnymi stopniami w górę na wierzchołek Triglava.
 
Szlak: Dom Planika - Triglavska škrbina - Triglav Drukuj Poleć znajomemu
Czas przejścia - 1:30 h.
Trasa bardzo trudna (uwaga na osypujące się kamienie).
 
Szlak: Tržaška koča na Doliču - Triglav Drukuj Poleć znajomemu
Czas przejścia - 2:30 h.
Trasa trudna, miejscami bardzo trudna.
 

Alpy Julijskie

164_pd._sciana_triglava_[8].jpg

Ulubione

 
 

Tag Cloud

alp bohinj dom planika glava kamera kredarica mapy mojstrana nocleg pogoda rudno polje schr trigla triglav triglavski
designed by www.madeyourweb.com | joomla templates