Menu Content/Inhalt
Home arrow Triglav arrow Prominence
Prominence Drukuj Poleć znajomemu

Prominence (pol. wydatność) - "wybitność" szczytu jest kryterium niezależnym od wysokości i pozwala rozróżnić szczyty istotne od mniej ważnych turni.
Miarą wybitności jest współczynnik Minimalnej Deniwelacji Względnej (MDW). Pokazuje on, jak wysoko wznosi się dany szczyt nad przełęczą, która oddziela go od szczytu wyższego od siebie. W graniach łączących dany szczyt z wyższymi szczytami znajdujemy najniższe wcięcia i wybieramy najwyższe z nich. W ten sposób znajdujemy Przełęcz Graniczną, która determinuje stopień wybitności badanego szczytu. MDW jest równe różnicy pomiędzy wysokością analizowanego szczytu a wysokością Przełęczy Granicznej, jest więc wysokością względną tego szczytu.

Aktualnie najbardziej zaawansowane badania nad wybitnością szczytów prowadzi Aaron Maizlish, założyciel strony peaklist.org w 2004 r. i autor naukowego opracowania Prominence and Orometrics: A Study of the Measurement of Mountains z 2003 r. Wspomniana strona jest bogatym źródłem informacji na temat wybitności szczytów na świecie.

Dla Słowenii, listę szczytów o MDW powyżej 300 metrów, prowadzi Vasja Kavcic. Lista ta dostępna jest na stronie: http://www.peaklist.org/WWlists/euro600/Slovenia300m.html

Szczyty leżące na obszarze Alp Julijskich:

Szczyt Wysokość Prominence Przełęcz Graniczna Wysokość
Triglav 2864 2048 Sella di Camporosso 816
Kanin / Monte Canin (I) 2587 1397 Sella Nevea 1190

slovenia.jpg

Kliknięcie na mapce otwiera nowe okno z pełnowymarową mapą (z orginalnej lokalizacji).

 

Informacje zaczerpnięto m.in. z artykułu Piotra Mielusa „Korona Tatr” zamieszczonego w Magazynie Górskim nr 35 z grudnia 2005 r.

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Alpy Julijskie

143_m._triglav_[7].jpg

Ulubione

 
 

Tag Cloud

alp bohinj dom planika glava kamera kredarica mapy mojstrana nocleg pogoda rudno polje schr trigla triglav triglavski
designed by www.madeyourweb.com | joomla templates