Menu Content/Inhalt
Home arrow Alpy Julijskie arrow Opłata za wstęp na Blejski otok?
Opłata za wstęp na Blejski otok? Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Piotr Skrzypiec   
15.02.2007.
Opłata za wstęp na Blejski otok? Jedyna stała wyspa Słowenii – szczycący się cennymi zabytkami malowniczy Blejski otok – jest od dłuższego czasu przedmiotem sporu pomiędzy proboszczem parafii w Bledzie Janezem Ambrožičem a Skarbem Państawa.
bled1.jpg Na fali uwłaszczeń po II Wojnie wyspa przeszła na własność Skarbu Państwa wraz z innymi posiadłościami Arcybiskupstwa Lublany. Ze względu na walory krajobrazowe i kulturowe w 1949 roku została ogłoszona chronionym pomnikiem przyrody. Rzymskokatolicka parafia w Bledzie rozpoczęła starania o odzyskanie Blejskiego otoku już w 1992 r. Bezskutecznie. Władza argumentuje, bowiem, iż wyspa ze względu na swoją wartość historyczną powinna być administrowana przez organy państwowe. Konkretnie opiękę nad zabytkami Blejskiego otoka sprawowało Ministerstwo Kultury, które jednak nie interesowało się zbytnio postępującą ruiną zabytkowego obiektu i skąpiło środków na potrzebny remont.
Doszło jednak do przełomu: na mocy konkordatu oddano kościół Zwiastowania Marii Panny w posiadanie bledzkiej parafii, teren wyspy zaś nadal należy do Skarbu Państwa i administrowany jest przez gminę Bled. Połowiczne zwycięstwo i odcięcie od państwowych funduszy na remont kościoła skłoniło proboszcza Ambrožiča do podjęcia radykalnych kroków.
bled2.jpg Od niedawna opiekujące się kościołem Towarzystwo Św. Marcina zaczęło pobierać opłatę w wysokości 3 euro za wstęp do kościoła, motywując decyzję potrzebą odnowy znajdującego się w kiepskim stanie technicznym obiektu sakralnego. Władze gminy i miejscowa organizacja turystyczna natychmiast sprzeciwiły się pobieraniu opłat. Proboszcz zaś po gorących polemikach medialnych zamknął świątynie, gdyż jej zwiedzanie jest... niebezpieczne dla życia. Chodzi ponoć o spadające dachówki.
Spotkanie przedstawicieli parafii, gminy, organizacji turystycznej i przewoźników nie przyniosło nic nowego. Gmina nie zamierza finansować remontu, przewoźnicy także nie chcą uszczknąć ani grosza ze swojego zysku, a pronoszcz ogłosił ponowne pobieranie opłat za wstęp do kościoła. Popularne radio Val 202 przyznało mu za to tytuł "człowieka tygodnia". Dodajmy, że niezbyt zaszczytny tym razem.
Jeżeli strony nie dojdą do porozumienia konflikt ten dotknie najdotkliwiej zapewnie nas – turystów. W najbliższym sezonie najprawdopodobniej obok opłaty za wynajęcie łodzi lub sporego wydatku za przewóz na wyspę (obecnie 10 €) z portfela bedziemy musieli wyciągnąć jeszcze parę euro na wstęp do kościółka.
Aż chciałoby się teraz zadzwonić "dzwonem życzeń" (zvon želja) we wnętrzu kościoła i życzyć sobie i innym więcej życzliwości, cierpliwości i gotowości do rozwiązywania konfliktowych sytuacji.
Tekst: Piotr Skrzypiec
Zdjęcia: Blaž Hajdinjak
 
« poprzedni artykuł

Alpy Julijskie

150_pd._sciana_triglava_[5].jpg

Ulubione

 
 

Tag Cloud

alp bohinj dom planika glava kamera kredarica mapy mojstrana nocleg pogoda rudno polje schr trigla triglav triglavski
designed by www.madeyourweb.com | joomla templates