Menu Content/Inhalt
Home arrow Triglav
Triglav Drukuj Poleć znajomemu
Triglav (2864 m n.p.m.), (46°22'42"N; 13°50'28"E), niem. Terglou, wł. Tricorno. Najwyższy szczyt Alp Julijskich, narodowa góra Słowenii, która znajduje się na godle i fladze tego kraju.
Wznosi się pomiędzy doliną Vrata na północy, a kotliną Velo Polje na południu.
Triglav Triglav (co po słoweńsku znaczy Trójgłowy) wbrew temu co można by sądzić na podstawie nazwy, nie posiada wcale trzech wierzchołków. Jedynie oglądając go z niektórych miejsc od południowego-wschodu, np. z okolic Vodnikov Dom, trzecim obok głównego szczytu i Małego Triglava (2725 m n.p.m.) wierzchołkiem góry wydaje się być Rjavec (2568 m n.p.m.). Nazwa Triglav wiąże się ze średniowiecznymi słowiańskimi wierzeniami, które na wierzchołku góry umiejscowiały siedzibę potężnego Trzygława - pogańskiego bóstwa wody, ziemi i podziemi. Po raz pierwszy nazwa Triglav pojawiła się w 1573 r.
Pierwszą próbę zdobycia najwyższej góry Alp Julijskich podjął latem 1777 r. francuski uczony Baltazar Hacquet, badający w Alpach Julijskich ich wysokogórską florę. Udało mu się jednak osiągnąć tylko Mały Triglav, ponieważ występujące wyżej na grani znaczne trudności skalne nie pozwoliły mu dotrzeć na główny szczyt. Relację ze swej wycieczki zamieścił w opublikowanym rok później dziele "Orictographia Carniolica", w którym znalazł się też pierwszy znany widok Triglava (wraz z trochę niewłaściwie umieszczonymi względem siebie Małym Triglavem i Kredaricą) autorstwa Frederica Baragi. W tym samym roku mecenas nauki, baron Žiga Zois zorganizował ekspedycję w celu zdobycia Trigalava. W jej wyniku 26 sierpnia 1778 r. jako pierwsi ludzie stanęli na Triglavie: górnicy Luka Korošec z Gorjuš i Matija Kos z Jereki, myśliwy Štefan Rožič z Savicy oraz lekarz Lovrenc Wllomitzer ze Starej Fužiny. Pomnik upamietniający tamto wydarzenie (odsłonięty w 1978 roku, w dwusetną rocznicę) można oglądać w miejscowości Ribčev Laz nad jeziorem Bohinj. Pierwsze zimowe wejście miało miejsce ponad sto lat później, 26 XII 1899 r. a dokonał go Julius Kugy wraz z towarzyszami.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Alpy Julijskie

056_alpy_julijskie_[2].jpg

Ulubione

 
 

Tag Cloud

alp bohinj dom planika glava kamera kredarica mapy mojstrana nocleg pogoda rudno polje schr trigla triglav triglavski
designed by www.madeyourweb.com | joomla templates