Menu Content/Inhalt
Home arrow Pogoda
Klimat Drukuj Poleć znajomemu
Słowenia leży w strefie klimatu umiarkowanego z charakterystycznymi czterema porami roku, niemniej jednak ukształtowanie terenu sprawia, że można tutaj wyróżnić trzy odrębne strefy klimatyczne. Alpy Julijskie leżą właśnie w jednej z takich stref. W tej części Słowenii dominuje łagodny i wilgotny klimat alpejski z silnymi wpływami znad Atlantyku, charakteryzuje się on chłodnym i deszczowym latem oraz mroźną i śnieżną zimą.
Najlepsze warunki do uprawiania turystyki panują od lipca do września, ze wskazaniem na miesiąc sierpień. W tym okresie możemy liczyć na stabilną pogodą i niwielkie opady deszczu. Trzeba jednak zawsze być przygotowanym na nagłą zmianę pogody. W Alpach Julijskich bardzo często w godzinach popołudniowych występuje załamanie pogody a chmury spowijające szczyty to niemal reguła. Dlatego też wszystkie wyjścia w góry powinno się rozpoczynać we wczesnych godzinach rannych, aby maksymalnie wykorzystać sprzyjające warunki pogodowe.
Bardzo należy również uważać w czasie częstych burz, którym towarzyszą wyładowania elektryczne. Niebezpieczeństwo jest szczególnie wysokie na szlakach zaopatrzonych w stalowe ubezpieczenia, które działają wtedy jak piorunochron (Triglav !). Nasilenie opadów przypada na wiosnę (marzec i kwiecień) oraz jesień (październik, listopad). Ich poziom jest zróżnicowany, ale średnia roczna w górach to około 3500 mm. 
W Alpach Julijskich śnieg może leżeć do końca czerwca, a czasami nawet do lipca. Powyżej 1800 m n.p.m. opady śniegu zdażają się nawet w ciągu lata, dlatego i ten czynnik powinno się brać pod uwagę.
 
następny artykuł »

Alpy Julijskie

041_triglav_[2].jpg

Ulubione

 
 

Tag Cloud

alp bohinj dom planika glava kamera kredarica mapy mojstrana nocleg pogoda rudno polje schr trigla triglav triglavski
designed by www.madeyourweb.com | joomla templates